Quantic PMI Model ISO-140M160M-18-300W-NFF is an isolator that operates over the frequency range of 0.14 to 0.16 GHz with a maximum insertion loss of 0.6 dB and a minimum isolation of 18 dB. Package size is 2.5" x 2.21" x 0.59" and is outfitted with N female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.14 to 0.16 |
| Frequency Min (GHz): | 0.14 |
| Frequency Max (GHz): | 0.16 |
| Insertion Loss (dB): | 0.6 dB Max |
| VSWR: | 1.3:1 Max |
| Forward Power: | 300 W Max |
| Reverse Power: | 100 W Max |
| Connectors: | N Female |
| Size: | 2.5" x 2.21" x 0.59" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -10 °C to +70 °C (Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |