Quantic PMI Model ISO-1826D5-16-SMF is an isolator that operates over the frequency range of 18 to 26.5 GHz with a maximum insertion loss of 1.6 dB and a minimum isolation of 16 dB. Package size is 0.945" x 0.394" x 0.366" and is outfitted with a SMA male input connector and a SMA female output connector.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 18 to 26.5 |
| Frequency Min (GHz): | 18 |
| Frequency Max (GHz): | 26.5 |
| Insertion Loss (dB): | 1.6 dB Max |
| VSWR: | 1.6 Max |
| Forward Power: | 10 W |
| Reverse Power: | 2 W |
| Connectors: | SMA Male / Female |
| Size: | 0.945" x 0.394" x 0.366" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -30 °C to +70 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |