Quantic PMI Model ISO-1G2G-17-SFF is an isolator that operates over the frequency range of 1 to 2 GHz with an insertion loss of 0.6 dB and an isolation of 17 dB. Package size is 2.6" x 2.52" x 1.02" and is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Insertion Loss (dB): | 0.6 dB Max |
| VSWR: | 1.4:1 Max |
| Forward Power: | 100 W Max |
| Reverse Power: | 30 W Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.6" x 2.52" x 1.02" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -30 °C to +75 °C (Operating), -35 °C to +80 °C (Storage) |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |