Quantic PMI Model ISO-26-18-SFF is a 2 to 6 GHz coaxial isolator with an insertion loss of 0.8 to 1.5 dB maximum; isolation of 13 dB; forward/reverse power of 100 W and a VSWR of 1.5:1. Housing size is 1.2" x 1.5" x 0.6"with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Insertion Loss (dB): | 0.8 dB Max (@ +20 to +70 °C), 1.5 dB Max (2 to 2.5 GHz @ -40 to +20 °C), 0.8 dB Max (2 to 6 GHz @ -40 to +20 °C) |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Forward Power: | 100 W |
| Reverse Power: | 100 W |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.2" x 1.5" x 0.6" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +70 °C (Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |