PMI Model ISO-2D85G2D86G-500W-NMF is a 2.85 to 2.86 GHz isolator featuring 500 W peak power handling, 20 dB isolation, and 0.3 dB insertion loss. Housing size is 1.0" x 1.2" x 0.79" with Type N male / female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2.85 to 2.86 |
| Frequency Min (GHz): | 2.85 |
| Frequency Max (GHz): | 2.86 |
| Insertion Loss (dB): | 0.3 dB Max |
| VSWR: | 1.25:1 Max |
| Forward Power: | 25 W CW Max 500 W Peak (1% DC, 100 us PW) |
| Reverse Power: | 20 W CW Max |
| Connectors: | N Male (Input) / Female (Output) |
| Size: | 1.0" x 1.2" x 0.79" 25.4mm x 28.5mm x 20mm |