Quantic PMI Model ISO-2G6G-13-SFF is a coaxial isolator covering the 2 to 6 GHz frequency range that features 13 dB isolation, 1.5:1 VSWR, and 100 W CW power handling. Housing size is 1.2" x 1.52" x 0.59" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Insertion Loss (dB): | 0.8 dB Max (+20 to +70 ˚C), 1.5 dB Max @ 2 to 2.5 GHz (-40 to +20 ˚C), 0.8 dB Max @ 2.5 to 6 GHz (-40 to +20 ˚C) |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Forward Power: | 100 W CW Max |
| Reverse Power: | 100 W CW Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.20" x 1.52" x 0.59" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ˚C to +70 ˚C (Operating) -55 ˚C to +125 ˚C (Storage) |