Quantic PMI Model ISO-2G8G-14-SFF is a coaxial isolator covering the 2 to 8 GHz frequency range that features 14 dB isolation, 1.6:1 VSWR, and 1.8 dB insertion loss. Housing size is 2.44" x 1.45" x 0.77" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Insertion Loss (dB): | 1.8 dB Max |
| VSWR: | 1.6:1 Max |
| Forward Power: | 100 W CW Max |
| Reverse Power: | 30 W CW Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.44" x 1.45" x 0.77" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | +10 ˚C to +70 ˚C (Operating) -55 ˚C to +125 ˚C (Storage) |