Quantic PMI Model ISO-45G50G-15-24FF is an isolator that operates over the frequency range of 45 to 50 GHz with a maximum insertion loss of 1.3 dB and a minimum isolation of 12 dB. Package size is 1.693" x 1.47" x 0.787" and is outfitted with 2.4mm connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 45 to 50 |
| Frequency Min (GHz): | 45 |
| Frequency Max (GHz): | 50 |
| Insertion Loss (dB): | 1.3 dB Max, 0. dB Typ |
| VSWR: | 1.8:1 Max |
| Forward Power: | 20 W |
| Reverse Power: | 2 W |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors: | 2.4mm Female |
| Size: | 1.693" x 1.47" x 0.787" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 °C to +70 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |