Quantic PMI Model ISO-4G8G-18-SFF is a coaxial isolator covering the 4 to 8 GHz frequency range that features 18 dB isolation, 1.3:1 VSWR, and 0.5 dB insertion loss. Housing size is 0.83" x 0.89" x 0.59" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 4 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 4 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 dB Max |
| VSWR: | 1.3:1 Max |
| Forward Power: | 100 W CW Max |
| Reverse Power: | 30 W CW Max |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 0.83" x 0.89" x 0.59" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 ℃ to +85 ℃ (Operating) -55 ℃ to +125 ℃ (Storage) |