PMI Model ISO-618-10-SFF is a 6 to 18 GHz coaxial isolator with an insertion loss of 1.5 dB maximum; isolation of 10 dB; forward power of 60 W / reverse power of 10 W and a VSWR of 1.9:1. Housing size is 0.85" x 0.63" x 0.55" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max |
| VSWR: | 1.9:1 Max |
| Forward Power: | 60 W |
| Reverse Power: | 10 W |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 0.85" x 0.63" x 0.55" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -30 °C to +70 °C (Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202,  METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202,  METHOD 213B COND. B |