Quantic PMI Model ISO-618-10-SMF is a coaxial isolator that operates over the frequency range of 6 to 18 GHz with a forward power of 60 W and reverse power of 10 W. This model housing measures 0.63" x 0.85" x 0.55" with SMA male and Female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 6 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 6 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max |
| VSWR: | 1.9 Max |
| Forward Power: | 60 W |
| Reverse Power: | 10 W |
| Connectors: | SMA Male / Female |
| Size: | 0.63" x 0.85" x 0.55" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | +25°C to +70 °C (Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond B. |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond B. |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond A. |