PMI Model JTIDS-0001-TNC-MF is an ultra-small band reject filter centered at 1.085 GHz. This filter rejects frequencies from 0.96 to 1.21 GHz and was specifically designed for Military JDITS applications. Package size is 1.5" x 0.5" x 0.5" with TNC male/female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Center Frequency, Fo (GHz): | 1.085 |
| Notch Bandwidth (GHz): | 0.25 |
| Passband Insertion Loss (dB): | 6 dB |
| Passband VSWR: | 2.0:1 |
| RF Input Power: | 50W CW |
| Rejection: | -40 dBc @ 0.96 to 1.21 GHz |
| Connectors In/Out: | TNC Male / Female |
| Size: | 1.5"L x 0.5"W x 0.5"H |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating |
| Non-Operating: | -40 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |