PMI Model JTIDS-0002 is an ultra-small band reject filter centered at 1.09 GHz that rejects frequencies from 0.96 to 1.22 GHz and was specifically designed for Military JTIDS applications. Package size is 1.5" x 0.5" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Center Frequency, Fo (GHz): | 1.09 |
| Notch Bandwidth (GHz): | 0.26 |
| Passband Insertion Loss (dB): | 6 dB Max @ DC to 0.91 GHz & 1.27 to 2.4 GHz |
| Passband VSWR: | 2.0:1 Typ 3.5:1 Max @ Passband Edge |
| RF Input Power: | 50 W CW |
| Rejection: | 40 dBc Min @ 0.96 to 1.22 GHz |
| Connectors In/Out: | SMA Female |
| Size: | 1.5" x 0.5" x 0.5" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating: | -40 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |