PMI Model No. LD-50-SHS-N-1 is a high speed, high power, high sensitivity, hard diode limiter-detector. It operates over the frequency range of 0.5 to 18.0 GHz.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18.0 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 18 GHz |
| VSWR In/Out: | 3.5:1 max. |
| Frequency Flatness (dB): | ±1.5dB max, ±1.0dB typ. |
| VSWR In/Out (Measured): | 3.5:1 max. |
| Voltage Sensitivity: | 700 mV/mW |
| Tangential Sensitivity: | -50 dBm @ 2 MHz Video Bandwidth |
| Video Capacitance: | 10 pF |
| Max Input Power: | 1 W CW max. (+40 dBm Peak, 1 us) |
| Speed: | 10 ns |
| Connectors In/Out: | SMA(F) |
| Size: | 0.5" x 0.5" x 0.22" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |