Quantic PMI Model LF-500-LP is a coaxial In-line low pass filter with a bandpass frequency of DC to 0.5 GHz. This Model is offered in our standard SMA tubular package which measures 1.31" in length and are an excellent choice when signal filtering is required in a small space.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Type: | Low Pass Filter |
| Passband (GHz): | DC to 0.5 |
| Center Frequency, Fo (GHz): | 0.25 |
| Cut-Off Frequency (GHz): | 0.5 |
| Passband Insertion Loss (dB): | 1 dB |
| Rejection: | -9 dB @ 0.824 to 0.96 GHz, -25 dB @ 1.71 to 1.99 GHz, -25 dB @ 2.4 to 4 GHz |
| Pass Band VSWR: | 2.0:1 |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Input Power: | 5 W |
| Applications: | Cellular/3G/WiMAX/4G, Repeaters, Public Safety Radio |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Storage Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Connectors: | SMA Male / Female |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |