Quantic PMI Model LM-0518-10-1W-SHS-2-M is a high power limiter that operates from 500MHz to 18GHz. This limiter handles 100 Watts Peak Power with a pulse width of 1usec. The insertion loss is only 1.5dB typically and has a VSWR of 2.0:1 maximum. This limiter is supplied in a small housing measuring only 1.0" x 1.0" x 0.4"
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max, 1.5 Typ |
| Input/Output VSWR: | 2.0:1 Max |
| Peak Power: | 100 W |
| Input Power: | 100 W (Peak) |
| RF Leakage (dBm): | +14 Max, +10 Typ |
| Pulse width: | 1usec |
| Duty Cycle: | 0.001 |
| Connectors In/Out: | SMA(M/F) |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |