PMI Model LM-0R3G8G-14-100W-SFF is a high-power limiter operating in the frequency range of 0.3 to 8 GHz, with 100 W of CW power handling (50 dBm), and RF peak incident power 100 W (Pulse width 25 µs, Duty Cycle 5%) this compact housing is fitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.3 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 0.3 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Insertion Loss (dB): | 2.2 dB Max |
| Input/Output VSWR: | 2:1 dB Max |
| Input Power: | 50 dBm CW Max (100 W) 50 dBm Peak, 25 µs Pulse, 5% Duty Cycle (100 W) |
| RF Leakage (dBm): | 15 dBm Typ |
| Recovery Time: | 100 ns Max |
| P1dB Limiting Threshold (dBm): | 5 dBm Typ |
| Connectors In/Out: | SMA Female |
| Size: | 1.00" x 0.68" x 0.35" |
| Finish: | Blue Paint |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -45 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 2013B Cond B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond A |