Quantic PMI model LM-0R5G2G-RAD-3W-23DBM-SMF is a low leakage limiter operating over the 0.5 to 2 GHz frequency range. This model offers excellent temperature stability with very low loss. Unit size is 0.188" x Ø1.314" with 2.92mm Male IN/ Female OUT connectors that are 100% Compatible with other SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Insertion Loss (dB): | 0.9 dB Max |
| Input/Output VSWR: | 1.5:1 Max |
| Power Handling: | Peak Power - 1kW Max (0.1% Duty Cycle/ 1us PW) Average Power - 3 W CW Max |
| Input Power: | Peak Power - 1kW Max (0.1% Duty Cycle/ 1us PW) Average Power - 3 W CW Max |
| Leakage Power: | 200 mW (23 dBm) Typ |
| RF Leakage (dBm): | 23 Typ |
| Recovery Time: | 200 ns Max |
| Connectors In/Out: | 2.92mm Male IN / Female OUT 100% Compatible with SMA |
| Finish: | Nickle Plated |
| Weight: | 2 oz Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +95 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 °C to +125 °C |
| Humidity: | 95% RH@ +45° C - No Condensation |
| Vibration: | 5mm p-p @ 2-5Hz / 1.5mm p-p @ 5-10Hz / 3mm p-p @ 10-25Hz - XYZAxes |
| Shock: | 20G @ 11 ms Non-Operating |