Quantic PMI Model LM-100M18-2D5W-12DBM-SFF is a high power limiter that operates over the 0.1 to 18 GHz frequency range. This model can handle an input power of 2.5 Watts CW, housed within a compact 1.00" x 1.00" x 0.40" package outfitted with field replaceable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Max |
| Input/Output VSWR: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 2.5 W CW Max |
| RF Leakage (dBm): | +13 Typ |
| Recovery Time: | 100 ns Typ |
| Connectors In/Out: | SMA (F) |
| Size: | 1.00" x 1.00" x 0.40" (Excluding Connectors) |
| Finish: | Gold Plated |
| Insertion Loss @ -20 dBm Input Power: | 2.5 dB Max |
| VSWR @ -20 dBm Input Power: | 2.0:1 Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107A Cond. A |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |