Quantic PMI Model LM-10M14G-100W-1KWP-SFF-ROHS is an RF Limiter that works in the frequency range of 0.01 to 14.0 GHz. This limiter can handle 100 W CW over 0.01 to 14.0 GHz, for all temperatures (-55 ºC to +85 ºC) and 1 KW peak (1% duty cycle, 1 μs maximum pulse width) energy input and provides maximum leakage of +17 dBm. This model has a low insertion loss of 2.0 dB and a recovery time of 100 ns typical.
*Note that this device requires external DC blocks, do not apply DC voltages at I/O*
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.01 to 14 |
| Frequency Min (GHz): | 0.01 |
| Frequency Max (GHz): | 14 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Typ |
| Input/Output VSWR: | 2.0:1 Max (@ -10 dBm Input) |
| Input Power: | 100 W CW Max, 0.01 to 14.0 GHz All Temperatures (-55 ºC to +85 ºC) 1 KW Peak (1% Duty Cycle, 1 µs Pulse Width 100 W Peak (10% Duty Cycle, 10 µs Pulse Width) |
| RF Leakage (dBm): | 17 Max @ 100 W CW |
| Recovery Time: | 100 ns Typ |
| P1dB Limiting Threshold (dBm): | 5 Min |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -62 ºC to +95 ºC |
| Humidity: | 100% |
| Vibration: | 0.1 inchpp or ±10G, 5~500 Hz (Figure 2, Sheet 1 of 3, Curve IV) |
| Shock: | 15G, 11 ± 1 ms |
| Altitude: | 70, 000 ft |