Quantic PMI Model LM-10M18G-16-20W-AL is a coaxial limiter with an operating range of 10 MHz to 18.0 GHz. This model has a maximum insertion loss of 2.0 dB at -10 dBm input power with a VSWR of 2.0:1 maximum. This compact unit measures of 0.90" x 0.38" square and is outfitted with SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.01 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.01 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max @ -10 dBm Input Power |
| Input/Output VSWR: | 2.0:1 Max @ -10 dBm Input Power |
| Power Handling: | 20 W Max @ -55 °C to +85 °C 1 kW Peak Max @ 1 µs Pulse Width, 1% Duty Cycle 100 W Peak @ 10 µs Pulse Width, 10% Duty Cycle) |
| RF Leakage (dBm): | +17 Max |
| Recovery Time (3 dB): | 250 ns Max @ 1000 W Peak Power |
| P1dB Limiting Threshold (dBm): | +5 Min |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors In/Out: | SMA (M) / (F) |
| Size: | 0.90" x 0.38" x 0.38" (Excluding Connectors) |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 20 g Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -62 °C to +95 °C |
| Humidity: | 100% |
| Vibration: | 0.1 Inchpp or ± 10G, 5~500 Hz (Figure 2, Sheet 1 of 3, Curve IV) |
| Shock: | 20G, 11 ± 1 ms |
| Altitude: | 70, 000 ft |