| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.01 to 2.5 |
| Frequency Min (GHz): | 0.01 |
| Frequency Max (GHz): | 2.5 |
| Insertion Loss (dB): | 0.5 dB Typ |
| Input/Output VSWR: | 1.3:1 dB Max |
| Input Power: | 100 W CW Max, 1 kW peak (1% duty cycle, 1 µs Max pulse width) |
| RF Leakage (dBm): | 13 dB Max @ 10 W CW |
| Recovery Time: | 2 µs Typ |
| P1dB Limiting Threshold (dBm): | 0 Min |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors In/Out: | SMA (F) removable |
| Size: | 1.86" x 0.65" x 0.38" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +71 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -54 ºC to +95 ºC |
| Humidity: | Up to 100% RH |
| Thermal Cycle: | MIL-STD-810H, Method 501.7 Procedures I and II MIL-STD-810H, Method 502.7 Procedures I and II |
| Vibration: | MIL-STD-810H, Method 514.8, Procedure I |
| Shock: | MIL-STD-810H, Method 516.8, Procedure I |
| Altitude: | Up to 40, 000 ft. Up to 60, 000 ft. for 2 minutes Max |