Quantic PMI Model LM-10M2D5G-100CW-1KWP-SFF-OPT3G3D7G is an RF limiter that operates in the 3.0 to 3.7 GHz frequency range. This limiter can handle 100 W CW and 1000 W peak (1% duty cycle, 1 µs maximum pulse width) input power and provides a CW flat leakage of +13 dBm typical. Package size is 1.86" x 0.65" x0.38" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 3 to 3.7 |
| Frequency Min (GHz): | 3 |
| Frequency Max (GHz): | 3.7 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB |
| Input/Output VSWR: | 1.9:1 |
| Peak Power: | 1 kW peak |
| Input Power: | 100 W CW |
| RF Leakage (dBm): | 13 Typ, 14 Max |
| Pulse width: | 1 µs |
| Connectors In/Out: | SMA female |
| Size: | 1.86" x 0.65" x0.38" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Constant Acceleration: | MIL-STD-883, Method 2001 A (Y1 Axis) |
| External Visual: | MIL-STD-883, Method 2009 |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -60 ºC to +100 ºC |
| Stabilization Bake: | MIL-STD-883, Method 1008 Cond. B |
| Thermal Cycle: | MIL-STD-883, Method 1010 Cond. B |