



PMI Model LM-10M37G-15DBM-10W-AGAL is a passive high-power limiter that operates in the frequency range of 0.01 to 37 GHz, this model can handle an input power of 25 to 10 W CW (0.2 to 18 GHz) and 50 to 40 W pulse peak power (0.02 to 18 GHz), with 1 µs PW, 1% duty cycle. Supplied in housing measuring 0.53" x 0.53" x 0.26" with removable 2.92mm connectors that can be used as a connectorized or surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.01 to 37 |
| Frequency Min (GHz): | 0.01 |
| Frequency Max (GHz): | 37 |
| Insertion Loss (dB): | 1 dB Max (0.01 to 8 GHz), 2 dB Max (8 to 18 GHz), 2.7 Max (18 to 30 GHz), 4.3 dB Max (30 to 37 GHz) |
| Input/Output VSWR: | 1.8:1 dB Max |
| Input Power: | 50 W Peak Max (0.02 to 12 GHz) 40 W Peak Max (18 GHz) (1 µs Pw, 1% Duty Cycle) |
| RF Leakage (dBm): | 18 dBm Typ (0.02 GHz), 20 dBm Typ (1 GHz), 16 dBm Typ (4 GHz), 13 dBm Typ (8 GHz), 10 dBm Typ (18 to 35 GHz), 8 dBm Typ (37 GHz) |
| Recovery Time: | 150 ns Typ |
| P1dB Limiting Threshold (dBm): | 6 dBm Min |
| Peak Input Power: | 50 W Peak Max (0, 02 to 12 GHz) 40 W Peak Max. (18 GHz) (1 µs Pw, 1% Duty Cycle) |
| VSWR @ -10 dBm Input Power: | 1.8:1 dB Max |
| Connectors In/Out: | 2.92mm Female |
| Size: | 0.53" x 0.53" x 0.26" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107A COND. A |