PMI Model LM-10M40G-15DBM-4W-AGAL-HERM is a 0.01 to 40 GHz high power limiter featuring 100 ns recovery time, 2.0:1 VSWR, and +7 dBm P1dB. This limiter's housing is 0.53" x 0.70" x 0.26" with 2.92 mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.01 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 0.01 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 1.00 dB Max @ 10 MHz to 8 GHz 1.50 dB Max @ 8 to 18 GHz 3.20 dB Max @ 18 to 40 GHz |
| Input/Output VSWR: | 2.0:1 Max |
| Power Handling: | 5 W CW Max @ 20 MHz to 12 GHz 4 W CW Max @ 18 GHz |
| RF Leakage (dBm): | +22 dBm Max @ 10 MHz to 1 GHz +20 dBm Max @ 1 to 4 GHz +18 dBm Max @ 4 to 8 GHz +15 dBm Max @ 8 to 12 GHz +13 dBm Max @ 12 to 28 GHz +12 dBm Max @ 28 to 40 GHz |
| Recovery Time: | 100 ns Max |
| P1dB Limiting Threshold (dBm): | 7 dBm Min |
| Sealing: | Hermetic |
| Peak Input Power: | 25 W Peak Max @ 20 MHz to 12 GHz 20 W Peak Max @ 18 GHz 1 us PW, 1% duty cycle |
| Connectors In/Out: | 2.92mm Female - Removable |
| Size: | 0.53” x 0.7” x 0.26” |
| Finish: | Gold Plated |
| Weight: | 50 g Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -57 °C to +95 °C |
| Humidity: | Designed to operate in a 100% RH environment, including condensation, per MIL-HDBK-5400, 4.6.2.4 |
| Vibration: | Designed to survive and operate during vibration per MIL-STD-810F, Annex C, Fig. 514.5C-8 |
| Shock: | Designed to survive and operate during shock per MIL-HDBK-5400, 4.6.2.6: 20G, 6-9 ms |
| Altitude: | Operational to 43, 000 ft. |