

PMI Model LM-10M62G-20DBM-1W-24FF is a passive high-power limiter that has been designed for minimal insertion loss that operates over the 0.01 to 62 GHz frequency range. This model is capable of handling an input power of 1 watt CW and 4 watts pulse peak with 1 µs PW, 1% duty cycle. The unit size is 0.53” x 0.7” x 0.26" and uses 2.4mm female connectors that are removable for surface mount use.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.01 to 62 |
| Frequency Min (GHz): | 0.01 |
| Frequency Max (GHz): | 62 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max (0.01 to 18 GHz) 2.3 dB Max (18 to 40 GHz) 2.5 dB Typ (40 to 50 GHz) 4 dB Typ (50 to 62 GHz) |
| Input/Output VSWR: | 1.8:1 dB Max (0.01 to 18 GHz) 2.0:1 Max (18 to 40 GHz) 2.2:1 dB Max (40 to 50 GHz) 3.0:1 Typ (50 to 62 GHz) |
| Power Handling: | 1.5 W CW Max (0.02 to 12 GHz) 1.0 W CW Max (18 GHz) |
| Input Power: | 10 W Peak Max (0.02 to 1 GHz) 6 W Peak Max (4 to 8 GHz) 4 W Peak Max (12 to 18 GHz) Pulse Width 1 µs, 1 % Duty Cycle |
| RF Leakage (dBm): | 22 dB Typ |
| Recovery Time: | 100 ns Max |
| P1dB Limiting Threshold (dBm): | 16 dBm Typ |
| Connectors In/Out: | 2.4mm Female - Removable |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107 A COND. A |