Quantic PMI Model LM-15G17D5G-18-20W-1KWP-SFF is a high-power limiter that operates over the 15.0 to 17.5 GHz frequency range. This model can handle an input power of 20 Watts CW & 1000 Watts peak, housed within a compact 1.00" x 1.00" x 0.40" package outfitted with field replaceable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 15.0 to 17.5 |
| Frequency Min (GHz): | 15 |
| Frequency Max (GHz): | 17.5 |
| Insertion Loss (dB): | 1.9 Max @ Room Temperature |
| Input/Output VSWR: | 1.5:1 Max |
| Input Power: | 50 dBm 20% DC, 100 µs PW Max |
| RF Leakage (dBm): | +16 Max |
| Recovery Time: | 100 ns Max |
| Limiting Threshold (dBm): | +5.0 dBm Min |
| P1dB Limiting Threshold (dBm): | +5 Min |
| Peak Input Power: | 50 dBm 20% DC, 100 µs PW Max |
| VSWR @ -10 dBm Input Power: | 1.5:1 dB Max (Input/Output) |
| Connectors In/Out: | SMA Female (Removable) RF Pins 0.036" DIA X 0.085 L |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.4" |
| Weight: | 3.0 oz Max |
| RF Input Power: | 43 dBm CW Max |
| Insertion Loss @ -10 dBm Input Power: | 1.7 dB Max @ Room Temperature |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C TO +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C TO +85 °C |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |