Quantic PMI Model LM-18G40G-18-1W-292FF is an Ultra-High Speed, Millimeter Wave, High Power RF Limiter that operates over the frequency range of 18 to 40 GHz. This limiter can handle input power levels up to 1 Watt CW and provides a leakage output power of +18 dBm maximum and +12 dBm typical. The limiting threshold is +5 dBm typical and +9 dBm maximum. The insertion loss is less than 4 dB having a typical loss of 3.5 dB at 40 GHz. This limiter offers ultra-high recovery speeds of 10 ns maximum. The ultra-small housing measures only 0.5” x 0.5” x 0.22” and features field removable 2.92mm female connectors. This package can be used in connectorized or drop-in form.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 18 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 18 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB Max |
| Input/Output VSWR: | 2.1:1 |
| Input Power: | 1 Watt CW Max |
| RF Leakage (dBm): | +18 Max |
| Recovery Time: | 10 ns Max |
| P1dB Limiting Threshold (dBm): | +9 Max |
| Connectors In/Out: | 2.92mm (F) Removable |
| Size: | 0.5" x 0.5" x 0.22" |
| Weight: | 1.5 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |