Quantic PMI Model LM-1G18G-15-10W-500WP-SFF is a high power limiter that operates over the 1 to 18 GHz frequency range that can handle an input power of 10 W CW and 500 W Max (@ 0.1% Duty Cycle, 1 µs Pulse Width) with an RF leakage of +17 dBm Typ, insertion loss of 2.5 dB and a VSWR of 2.0: 1. Compact housing measuring 1.0" x 1.0" x 0.4" with field replaceable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Max |
| Input/Output VSWR: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 10 W CW Max |
| RF Leakage (dBm): | +17 Typ |
| Recovery Time: | 100 ns Typ |
| Peak Input Power: | 500 W Max (@ 0.1% Duty Cycle, 1 µs Pulse Width) |
| Connectors In/Out: | SMA (F) |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.4" |
| Finish: | Gold Plated |
| Insertion Loss @ -20 dBm Input Power: | 2.0:1 Max |
| RF Input Power: | 10 W CW Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107A Cond. A |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 1 | Buy Now |