PMI Model LM-1G18G-15-25W-SMF is a high-power limiter that operates over the 1 to 18.0 GHz frequency range. This model is capable of handling an input power of 25 W CW housed within a compact 1.0" x 1.0" x 0.4" package outfitted with field replaceable SMA male connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2.5 dB Max |
| Input/Output VSWR: | 2.0:1 Max |
| Peak Power: | 250 W Max (@ 10% Duty Cycle & 40 µs Pulse Width |
| Input Power: | 25 W CW Max |
| RF Leakage (dBm): | 15 dBm Typ |
| Recovery Time: | 100 ns Max |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105B Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107A Cond. A |