Quantic PMI Model LM-1G18G-16-4W-SMF is a coaxial limiter with an operating range of 1 to 18 GHz. This model has a maximum insertion loss of 2.3 dB at -10 dBm input power, with a maximum VSWR of 2.0:1. This compact unit measures 0.90" x 0.38" x 0.38" and is outfitted with SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2.3 dB |
| Input/Output VSWR: | 2.0:1 Max |
| Power Handling: | 4 W CW |
| Maximum Input Power: | 100 W Peak (1 us Pulse Width, 2% Duty Cycle) |
| Input Power: | 4 W CW, 100W Peak (1 us Pulse Width, 0.1% Duty Cycle) |
| Spike Leakage: | 0.1 erg |
| RF Leakage (dBm): | 16 Max |
| Recovery Time: | 250 ns Max @ 1000 Peak Power |
| Limiting Threshold (dBm): | +5 dBm Min (1 dB compression) |
| P1dB Limiting Threshold (dBm): | +5 Min (1 dB Compression) |
| Connectors In/Out: | SMA (M/F) |
| Size: | 1, 54" x 0.38" x 0.38" 39.14mm x 9.65mm x 9.65mm |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 20 g [0.705 oz] |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -62 ºC to +95 ºC |
| Humidity: | 100% |
| Vibration: | 0.1 inchpp or ±10G, 5 ~ 500 Hz |
| Shock: | 15G, 11±1 ms |
| Altitude: | 70, 000 FT |