Quantic PMI Model LM-1R2G1R4G-20-100W-SM is a surface mount limiter that operates over the 1.2 to 1.4 GHz frequency range. This model offers a maximum insertion loss of 0.6 dB while handling input powers of up to 100 W peak.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 1.2 to 1.4 |
| Frequency Min (GHz): | 1.2 |
| Frequency Max (GHz): | 1.4 |
| Insertion Loss (dB): | 0.6 |
| Input/Output VSWR: | 1.4:1 Max |
| Peak Power: | 100 W Peak |
| Input Power: | 100 W Peak (1.2 ms Pulse Width, 20% Duty Cycle) |
| Spike Leakage: | 29 dBm |
| RF Leakage (dBm): | 20 Max |
| Recovery Time: | 6 us goal |
| Size: | 1.500" x 1.180" x 0.047" |
| Finish: | Gold Plated |
| Weight: | 1g typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +70 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -50ºC to +70 ºC |