| General Parameters: |
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.02 to 15 |
| Frequency Min (GHz): | 0.02 |
| Frequency Max (GHz): | 15 |
| Insertion Loss (dB): | 1.8 dB Max @ -10 dBm Input Power |
| Input/Output VSWR: | 2.0:1 Max @ -10 dBm Input Power |
| Input Power: | 100 W CW Max 1 KW Peak Max (1 µs PW, 0.1% Duty Cycle) |
| RF Leakage (dBm): | 15 dBm Max @ 100 W CW |
| Recovery Time: | 100 ns Max @ 1 kW Peak Power |
| P1dB Limiting Threshold (dBm): | 5 dBm Min |
| Connectors In/Out: | In: SMA Male Out: SMA Female |
| Size: | 0.90" x 0.38" x 0.38" (Excluding Connectors) |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 20 g (0.705 oz) Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |