PMI Model LM-20M18G-100W-15DBM-NFM is a High Power limiter that operates in the frequency range of 0.02 to 18 GHz. This limiter can handle 100 W CW for all temperatures (-55 to +85 °C) and 1 kW peak (1% duty cycle, 1 µs maximum pulse width) energy input and provides maximum leakage of 17 dBm. This model has a low insertion loss of 2 dB and a typical recovery time of 100 ns. Model has a 1.0" x 0.8" SQ compact housing with N-Type connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.02 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.02 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB goal, 2.5 dB Max |
| Input/Output VSWR: | 2.0:1 Max @ -10 dBm Input Power |
| Input Power: | 100 W CW Max All Temperatures (-55 °C to +85 °C) 1 kW Peak (1% Duty Cycle, 1 µs Pulse Width) 100 W Peak (10% Duty Cycle, 10 µs Pulse Width) |
| RF Leakage (dBm): | 17 Max @ 100 W CW |
| Recovery Time: | 100 ns Typ |
| P1dB Limiting Threshold (dBm): | 5 Min |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors In/Out: | Type N Female / Male |
| Size: | 1.00" x 0.80" SQ |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -62 °C to +95 °C |
| Humidity: | 100% |
| Vibration: | 0.1 inch pp or ± 10G, 5 ~ 500 Hz (Figure 2, Sheet 1 of 3, Curve IV) |
| Shock: | 15G, 11 ± 1 ms |
| Altitude: | 70, 000 ft |