Quantic PMI Model LM-20M18G-100W-15DBM-TH is an RF Limiter that operates in the range of frequencies from 20 MHz to 18 GHz. This limiter can handle up to 100W CW more than 20 MHz to 18 GHz, for all temperatures (-55°C to +85°C) the energy input provides leaks of +15 dBm maximum. This model has a low insertion loss of 2.60 dB and a maximum 100 ns recovery time.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.02 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.02 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2.6 dB Max @ -10 dBm Input Power |
| Input/Output VSWR: | 2.0:1 Max @ -10 dBm Input Power |
| Input Power: | 100 W CW Max @ -55 to +85 °C, 1 KW Peak Min +85°C (1 µs Pulse Width, 0.1% Duty Cycle) |
| Leakage Power: | +15 dBm Max @ 100 W CW |
| RF Leakage (dBm): | +15 Max @ 100 W CW |
| Recovery Time: | 100 ns Max @ 100 W Peak Power |
| P1dB Limiting Threshold (dBm): | +5 dBm Min |
| RF Power Handling: | 100 W CW Max @ -55 to +85 °C, 1 KW Peak Min +85°C (1 µs Pulse Width, 0.1% Duty Cycle) 100 W (1 µs Pulse Width, 1% Duty Cycle, 10 kHz) 100 W (10 µs Pulse Width, 0.1% Duty Cycle, 100 Hz) 100 W (1 µs Pulse Width, 1% Duty Cycle, 1 kHz) 100 W (40 µs Pulse Width, 1% Duty Cycle, 2.5 kHz) |
| Connectors In/Out: | Input: SMA Male Output: SMA Female |
| Size: | 15.88 mm x 20.32 mm x 10.16 mm 0.625" x 0.80" x 0.40" Excluding Connectors |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 20 g Max |
| Insertion Loss @ -10 dBm Input Power: | 2.60 dB Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -62 °C to +95 °C |
| Humidity: | 100% |
| Vibration: | 0.1 inchpp or ± 10G, 5 ~ 500 Hz (Figure 2, Sheet 1 of 3, Curve IV) |
| Shock: | 15G, 11±1 ms |
| Altitude: | 70, 000 FT |