PMI Model LM-20M18G-80W-15DBM is an RF Limiter that operates in the range of frequencies from 0.02 to 18 GHz which can handle up to 80 W CW, for all temperatures (-55 to +85 °C). The energy input provides leaks of 15 dBm maximum with a low insertion loss of 2.6 dB and a typical 100 ns recovery time. Package size is 0.9" x 0.38" x 0.38" with SMA male / female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.02 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.02 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2.6 Max @ -10 dBm Input Power |
| Input/Output VSWR: | 2.0:1 Max @ -10 dBm Input Power |
| Power Handling: | 80 W CW Max @ -55 to +85 °C 1 KW Peak Min +85 °C (1 µs Pulse Width, 0.1% Duty Cycle) 100 W (1 µs, 1% Duty Cycle, 10 KHz) 100 W (10 µs, 0.1% Duty Cycle, 100 Hz) 80 W (1 µs, 0.1% Duty Cycle, 1 KHz) 80 W (40 µs, 10% Duty Cycle, 2.5 KHz) |
| Input Power: | 80 W CW Max @ -55 to +85 °C 1 KW Peak Min +85 °C (1 µs Pulse Width, 0.1% Duty Cycle) 100 W (1 µs, 1% Duty Cycle, 10 KHz) 100 W (10 µs, 0.1% Duty Cycle, 100 Hz) 80 W (1 µs, 0.1% Duty Cycle, 1 KHz) 80 W (40 µs, 10% Duty Cycle, 2.5 KHz) |
| RF Leakage (dBm): | 15 dBm Max @ 80 W CW |
| Recovery Time: | 100 ns Max @ 1 KW Peak Power |
| P1dB Limiting Threshold (dBm): | 5 dBm Min |
| Connectors In/Out: | SMA Male / Female |
| Size: | 0.90" x 0.38" x 0.38" Max |
| Finish: | Painted Blue |
| Weight: | 20 g (0.705 oz) Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -62 °C to +95°C |
| Humidity: | 100% |
| Vibration: | 0.1 inch pp or ± 10G, 5 ~ 500 Hz (Figure 2, Sheet 1 of 3, Curve IV) |
| Shock: | 15G, 11 ± 1 ms |
| Altitude: | 70, 000 ft. |