PMI Model LM-26G40G-14-20W-292MM is a high power limiter capable of withstanding an input power level of 20 W, 440 to 670 ns PW, PRF 600 to 900 kHz, 40% Duty Cycle. This model operates in the 26.5 to 40 GHz frequency range. The insertion loss is 4 dB maximum, VSWR of 2.0:1 and 250 ns response time and a typical leakage of 14 dBm. This limiter is packaged in a small 0.50" x 0.50" x 0.22" housing and is supplied with 2.92mm male connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 26.5 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 26.5 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss (dB): | 4 dB Max |
| Input/Output VSWR: | 2.0:1 |
| Peak Power: | 20 W, 440 to 670 ns Pulse Width, PRF 600 to 900 kHz, 40% Duty Cycle |
| Input Power: | 20 W (Peak) |
| RF Leakage (dBm): | 14 dBm Typ |
| Recovery Time: | 250 ns Max |
| Connectors In/Out: | 2.92mm Male - removable |
| Size: | 0.5" x 0.5" x 0.22" |
| Finish: | Gold Plated |
| Weight: | 1.5 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +60 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -50 ºC to +70 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |