Quantic PMI Model LM-2D5G3D5G-12V-SFF is an active limiter that operates over a frequency range of 2.5 to 3.5 GHz with a maximum input power of +30 dBm (1 W) CW. The VSWR is 1.5:1 and the operating voltage is +12 VDC with a typical current draw of 180mA. The unit is supplied with removable SMA(F) connectors in our standard PE2 housing.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2.5 to 3.5 |
| Frequency Min (GHz): | 2.5 |
| Frequency Max (GHz): | 3.5 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Max |
| Input/Output VSWR: | 1.5:1 Max |
| Maximum Input Power: | +30 dBm (1W) CW |
| Input Power: | +30 dBm (1W) CW Max |
| RF Leakage (dBm): | 0 to +5 over +3 to +8 dBm Input Power |
| Recovery Time: | TBD |
| DC Supply: | +12 VDC @ 180 mA typ |
| Connectors In/Out: | SMA (F) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |