Quantic PMI Model LM-2G18G-10-1W-SHS-1-M is a high speed, high power limiter that operates from 2.0 to 18.0 GHz. This limiter handles 100 Watts Peak Power with a pulse width of 1 µs. The insertion loss is only 1.5 dB typically and has a VSWR of 2.0:1 maximum. This limiter is supplied in a small housing measuring only 0.5" x 0.5" x 0.22".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB |
| Input/Output VSWR: | 2.0:1 Max |
| Peak Power: | 100 Watts |
| Input Power: | 1 W CW, 100 W Peak, 1 us Pulse, 0.1% Duty Cycle Derated to 20% at 125°C |
| RF Leakage (dBm): | +14 Max, +10 Typ |
| Speed: | 10 ns |
| Pulse width: | 1 µs |
| Duty Cycle: | 0.1% Derated to 20% at 125% |
| P1dB Limiting Threshold (dBm): | +10 Typ |
| Connectors In/Out: | SMA Male / Female |
| Size: | 0.5" x 0.5" x 0.22" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |