Quantic PMI Model LM-2G18G-18-20W-1KWP-SFF-ROHS is a high power limiter that operates over the 2 to 18 GHz frequency range. This model is capable of handling an input power of 20 W CW and 1 kW peak, housed within a compact 1.00" x 1.00" x 0.40" package, and outfitted with field replaceable SMA female connectors. RoHS compliant.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2.6 dB Max @ -10 dBm Input Power |
| Input/Output VSWR: | 2.0:1 Max @ -10 dBm Input Power |
| Input Power: | +43 dBm CW Max |
| RF Leakage (dBm): | +18 Max (Flat and Spike) |
| Recovery Time: | 100 ns Max |
| P1dB Limiting Threshold (dBm): | +5 Min |
| Peak Input Power: | +50 dBm 10% DC, 40 µs PW (By Design 1 kW 0.1% DC 1 µs) Max |
| Limiting Threshold (P1dB): | +5.0 dBm Min |
| Connectors In/Out: | SMA (F) Removable |
| Size: | 1.00" x 1.00" x 0.40" (Excluding Connectors) |
| Finish: | Hermetically Sealed, Painted Blue, Surface Free of Paint |
| Weight: | 3.0 oz Max |
| Insertion Phase: | Measured at an input power level of 0 dBm will be within ±1.0° relative to the phase measured at input power levels less than or equal to 0 dBm |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +95 °C |