Quantic PMI Model LM-8G18G-7-33DBM-12V is an active limiter that operates over a frequency range of 8.0 to 18.0GHz with a maximum input power of +33dBm CW and a maximum leakage power of +7.1dBm. The VSWR is 2.0:1 and the operating voltage is +12VDC with a maximum current draw of 100mA. The unit is supplied with removable SMA(F) connectors in our standard PE2 housing.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Input/Output VSWR: | 2.0:1 Max |
| Maximum Input Power: | +33 dBm CW |
| Input Power: | +33 dBm CW Max |
| RF Leakage (dBm): | +7.1 dB Max |
| DC Supply: | +12 to +15VDC @ 100 mA Max - Measured 64 mA |
| Connectors In/Out: | SMA (F) |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -55ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |