| General Parameters: |
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 9.2 to 9.5 |
| Frequency Min (GHz): | 9.2 |
| Frequency Max (GHz): | 9.5 |
| Insertion Loss (dB): | 2.6 Max @ -10 dBm Input Power |
| Input/Output VSWR: | 2.0:1 Max @ -10 dBm Input Power |
| Input Power: | 100 W CW Max 1 kW Peak Max (1 µs Pulse Width, 0.1% Duty Cycle) |
| RF Leakage (dBm): | 15 Max @ 100 W CW |
| Recovery Time: | 100 ns Max @ 100 W Peak Power |
| P1dB Limiting Threshold (dBm): | 5 Min |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -62 °C to +95 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |