Quantic PMI Model LNA-0D1G6D0G-9-33-28-SFF is a Low Noise Amplifier operating over the 0.1 to 6 GHz frequency range which provides a minimum gain of 6 dB while maintaining a maximum gain flatness of ±1.5 dB and P1dB of 33 dBm minimum. Housing size is 2.5" x 2.4" x 0.40" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Gain (dB): | 6 dB Min, 9 dB Max |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 33 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +28 VDC |
| DC Current (mA): | 400 mA Typ |
| Input Power: | 24 dBm Min |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 2.50" x 2.40" x 0.40", 63.50mm x 60.96mm x 10.16mm |
| Finish: | Blue Epoxy |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating, -54 ºC to +100 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |