Quantic PMI Model LNA-0D1G8D0G-20-1D5-10D0-15-SFF is a 0.1 to 8 GHz, Low Noise Amplifier which provides minimum gain of 20 dB while maintaining a maximum gain flatness of ±1.5 dB over the operating frequency with a maximum noise figure is 1.5 dB and offers a minimum OP1 dB of +10 dBm. The amplifier requires +8 V to +15 V and the current draw is 80 mA typical. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 8 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Gain (dB): | 20 dB Min |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 1.5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 10 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +8 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 80 mA Typ |
| OIP3: | 20 dBm Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -54 ºC to +85 ºC Operating, -55 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |