Quantic PMI Model LNA-0D4G6D0G-35-10D0-15-SFF is a 0.4 to 6 GHz, Low Noise Amplifier which provides minimum gain of 35 dB while maintaining a maximum gain flatness of ±1.5 dB over the operating frequency. The maximum noise figure is 2.4 dB and offers a minimum OP1 dB of 10 dBm. The amplifier requires +15 V and the current draw is 325 mA nominal. It is supplied with removable SMA female connectors in a housing measuring 0.89" x 0.64" x 0.31".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.4 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 0.4 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Gain (dB): | 35 dB Min |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 2.4 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 10 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +15 V Nom |
| DC Current (mA): | 325 mA Nom |
| Input Power: | 13 dB Max. |
| 1 dB Gain Compression Point: | 10 dBm Minimum, Output Power |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 0.89" x 0.64" x 0.31" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +75 ºC Operating, br>-50 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |