Quantic PMI Model LNA-0R3G4G-40-10DBM-SFF is a 0.3 to 4 GHz low noise amplifier with a minimum gain of 38 dB gain, a noise figure of 1.8 dB, and a P1dB of 10 dBm. Supplied in a small housing measuring only 0.9" x 1.668" x 0.36" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.3 to 4 |
| Frequency Min (GHz): | 0.3 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| Gain (dB): | 38 dB Min, 41 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 1.8 dB Max (-54 to +25 °C), 2.2 dB Max (+71 °C) |
| OP1dB (dBm): | 10 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 VDC ± 5% |
| DC Current (mA): | 160 mA Max |
| Input Power: | 20 dBm Max |
| Connectors: | SMA (F) - Field Removable |
| Finish: | Gold Plated & Hermetically Sealed |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 °C to +55 °C |
| Temperature (Storage): | -54 °C to +85 °C |
| Humidity: | 100% RH (With condensation) Hermetically Sealed |
| Shock: | MIL-HDBK-5400 4.62.6 |
| Vibration: | MIL-HDBK-5400 4.6.2.5 Equipment designed for install in JET aircraft W0=0. 171 G2/Hz (15.1 Grms) |
| Altitude: | 43, 000 FT |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND A. |