Quantic PMI Model LNA-0R518G-45-10DBM-SFF is a Low Noise Amplifier that operates over the 0.5 to 18 GHz with a typical gain of 45 dB, noise figure of 3.5 dB maximum, a P1dB of 10 dBm and a typical VSWR of 2.2:1. Supplied in small housing measuring 0.90" x 1.668" x 0.35" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 (Operational to 0.1 GHz with no degradation) |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Gain (dB): | 45 dB Typ |
| Gain Flatness: | ±2 dB |
| Noise Figure (dB): | 3.5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 10 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.2:1 Typ / 2.5:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +5 VDC |
| DC Current (mA): | 500 mA Max |
| Input Power: | 20 dBm Max |
| Connectors: | SMA Femal - removable |
| Size: | 0.90" x 1.668" x 0.35" |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 °C to +85 °C (Operating) -54 °C to +95 °C (Non-Operating) |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Source | Purchase |
|---|---|
![]() | Buy Now |