Quantic PMI Model LNA-11D8G18D2G-28-13-15-SFF is a Low Noise Amplifier operating over the 11.8 to 18.2 GHz frequency range that offers a minimum signal gain of 28 dB, limiting noise to a maximum of 5 dB. Housing measures 1.60" x 0.70" x 0.43" and is outfitted with field replaceable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 11.8 to 18.2 |
| Frequency Min (GHz): | 11.8 |
| Frequency Max (GHz): | 18.2 |
| Gain (dB): | 28 dB Min, 32 dB Max |
| Gain Flatness: | ±1 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 13 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +15 ± 5% VDC |
| DC Current (mA): | 220 mA Max |
| Input Power: | 20 dBm CW Max |
| Gain Variation Over Temperature: | ±1 dB Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.60" x 0.70" x 0.43", 40.6 mm x 17.8 mm x 11.0 mm |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | 0 ºC to +50 ºC Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |