Quantic PMI Model LNA-11D95-18D05-20-15-SMF is a low noise amplifier operating over the frequency range 11.95 to 18 5 GHz offering a small signal gain of 30.5 dB Maximum and a noise figure of 7 dB Maximum. This model measures 2.25" x 1.15" x 0.67" and is outfitted with SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 11.95 to 18 5 |
| Frequency Min (GHz): | 11.95 |
| Frequency Max (GHz): | 18 5 |
| Gain (dB): | 26.5 to 30.5 dB |
| Gain Flatness (dB): | ±1 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 6.5 dB Max (40 °C), 7 dB Max (-20 to +70 °C) |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Min |
| Output power: | 20 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage Supply (VDC): | 15 ± 0.5 VDC |
| DC Current Draw: | 475 mA Max |
| Connectors: | SMA Male |
| Weight: | 78 g Max |
| Size: | 2.25" x 1.15" x 0.67" 57.1 mm x 29.2 mm x 17mm |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -20 °C to +70 ° C |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ° C to +125 ° C |
| Humidity: | 95% (55° C) RH Max |
| Shock: | 147.1 m/s2 (15 G) |
| Vibration: | 58.8 m/s2 (6 G) *30-1000 Hz |