Quantic PMI Model LNA-14D7G15D3G-25-1D5-10-15-SFF is a 14.75 to 15.25 GHz, Ku Band Low Noise Amplifier which provides minimum gain of 23 dB while maintaining a maximum gain flatness of ±0.75 dB over the operating frequency with a typical noise figure is 1.5 dB and offers a minimum OP1 dB of 10 dBm. The amplifier requires +15 V and the current draw is 100 mA typical. This amplifier is supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 14.75 to 15.25 |
| Frequency Min (GHz): | 14.75 |
| Frequency Max (GHz): | 15.25 |
| Gain (dB): | 23 dB Min, 27 dB Max |
| Gain Flatness (dB): | ±0.75 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 1.5 dB Typ, 2 dB Max |
| VSWR In/Out: | 1.5:1 Max |
| OP1dB (dBm): | 10 dB Min |
| OIP3: | 20 dBm Max |
| DC Voltage: | +15 VDC |
| DC Current Draw: | 100 mA Typ |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.32" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -30 ºC to +70 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -55 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |